Get Adobe Flash player

Dla inwestora

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2503
mod_vvisit_counterWczoraj2072
mod_vvisit_counterW tym tygodniu4575
mod_vvisit_counterW ubiegłym tygodniu11995
mod_vvisit_counterW tym miesiącu9274
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu55665
mod_vvisit_counter Od dnia 27.01.20122260982

Online (30 minutes ago): 38
Twój adres IP: 37.47.12.33
MOZILLA 4.5, WINDOWS
Today: 05 Cze, 2018

Uroczyste odsłonięcie obelisku upamiętniającego
Katyń 1940, Smoleńsk 2010

 
W niedzielę 11 maja w Broku odbyło się uroczyste odsłonięcie obelisku - Miejsca Pamięci Narodowej upamiętniającego Ofiary Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 r. w której zginęła cała 96 osobowa delegacja wraz z Prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią Kaczyńską.
Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia był Burmistrz Miasta i Gminy Brok wraz ze Społecznym Komitetem budowy obelisku.
 
W Kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Andrzeja Apostoła w Broku o godz. 12.00 odprawiona została uroczysta Msza Św. podczas której wygłosił homilię ks. dr Aleksander Jacyniak.

W uroczystościach uczestniczyło wielu znamienitych Gości: Prezydentowa p. Karolina Kaczorowska, Szef Kancelarii Prezydenta RP p. Jacek Michałowski, Posłowie na Sejm RP: p. Małgorzata Gosiewska, p. Zbigniew Kuźmiuk, p. Henryk Kowalczyk, v-ce Starosta powiatu ostrowskiego p. Jerzy Bauer, burmistrz miasta Ostrów Maz p. Władysław Krzyżanowski, przedstawiciele władz samorządowych, na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy p. Markiem Młyńskim, Sekretarzem p. Tomaszem Skibickim, Przewodniczącym Rady Gminy p. Sylwestrem Runo wraz z radnymi i sołtysami, Poczty Sztandarowe: Rajdu Katyńskiego, Solidarności, Ochotniczej Straży Pożarnej w Broku, Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku, Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, a także Dowódca Garnizonu Ostrów Maz  p. płk Ryszard Kołacz, Komendant Powiatowy Policji  w Ostrowi Maz p. insp. Andrzej Choromański, Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrów Maz p. Piotr Uścian- Szaciłowski, Orkiestra Reprezentacyjna Policji,  Przedstawiciele V Pułku Ułanów Zasławskich z Łochowa i Broku, Przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP, Motocykliści- uczestnicy Rajdów Katyńskich,  dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy szkół, instytucji publicznych, zakładów pracy, organizacji społecznych oraz licznie zebrani Goście i Mieszkańcy Miasta i Gminy Brok.Po Mszy wszyscy zebrani  na czele z  Ułanami z Łochowa i Broku, Pocztami Sztandarowymi i Orkiestrą Reprezentacyjną Policji, przeszli ulicami miasta na Plac Kościelny, aby wziąć udział w  odsłonięciu obelisku.


Po odegraniu Hymnu Państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Policji Burmistrz p. Marek Młyński wraz z Prezydentową p. Karoliną Kaczorowską i przedstawicielem młodzieży uczniem gimnazjum w Broku Adrianem Bednarczykiem zapalili symboliczny ogień pamięci.

Następnie głos zabrał Burmistrz, który uroczyście przywitał przybyłych Gości oraz Mieszkańców miasta i gminy Brok. W swoim przemówieniu podkreślił: zgromadziliśmy się przy obelisku upamiętniającym ofiary Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej, który za kilka chwil odsłonimy. Ten obelisk na Ziemi Brokowskiej nie pozwoli nam i mieszkańcom przychodzącym tutaj przejść obojętnie nad tymi wydarzeniami. Od dzisiaj, od momentu odsłonięcia i poświęcenia tej szczególnej „Łzy”- pomnika - symbolu, mieszczącego obok ziemię katyńską, będzie on wołał o prawdę i pamięć.

Po wystąpieniu Burmistrza interesującą lekcję historii wygłosił przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej dr p. Paweł Kosiński, który podkreślił: jestem pełen podziwu dla Burmistrza Broku oraz Rady Gminy i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy przyczynili się do wybudowania tego obelisku. Zbrodnia Katyńska i Katastrofa Smoleńska kładą się  długim cieniem na historię Narodu Polskiego i nie powinniśmy o niej zapomnieć. Poruszył temat budowy kłamstwa katyńskiego w aspekcie Katynia w Norymberdze, gdzie sądzono zbrodniarzy hitlerowskich, którym próbowano przypisać zbrodnię katyńską.

Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia odsłonięcia obelisku, na którym widnieje napis: Ofiarom Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej        
Katyń 1940         Smoleńsk 2010                                     Mieszkańcy Tej Ziemi

a także cytat Marsz. J. Piłsudskiego „Naród który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
 

Odsłonięcia dokonali: Prezydentowa p. Karolina Kaczorowska, Szef Kancelarii Prezydenta RP p. Jacek Michałowski, Ks. Prałat Stanisław Skarżyński, Burmistrz Miasta i Gminy Brok p. Marek Młyński oraz Przewodniczący Rady Gminy w Broku p. Sylwester Runo.
Po odsłonięciu obelisku rozsypana została wokół niego ziemia przywieziona z Katynia. Poświęcenia pomnika dokonał ks. Prałat Jarosław Hrynaszkiewicz.
Następnie odbył się Apel Pamięci i oddana została Salwa Honorowa przez żołnierzy. Zwieńczeniem ceremonii było złożenie wieńców i kwiatów przez delegacje uczestniczące w uroczystości.

W dalszej części wygłoszone zostały przemówienia okolicznościowe.
Prezydentowa Pani Karolina Kaczorowska, wdowa po Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, w swoim wystąpieniu zwróciła się do mieszkańców m.in. następującymi słowami: możecie być dumni, że dzięki temu obeliskowi pamięć o naszej ojczystej historii będzie przekazywana kolejnym pokoleniom.
Głos zabrali także Szef Kancelarii  Prezydenta RP p. Jacek Michałowski, Posłowie p. Małgorzata Gosiewska oraz Henryk Kowalczyk, którzy złożyli podziękowania i słowa uznania władzom samorządowym miasta i gminy Brok, za wybudowanie obelisku, który zawsze będzie wszystkim przechodzącym i odwiedzającym przypominał  o naszej historii.
Po przemowach odbył się występ młodzieży z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku oraz Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.
Duże zainteresowanie na koniec uroczystości wzbudził przejazd Motocyklistów- uczestników Rajdów Katyńskich.Uroczystości towarzyszyła wystawa zdjęć z ekshumacji polskich policjantów w Miednoje i oficerów z Katynia autorstwa p. Aleksandra Załęskiego, członka ekip ekshumacyjnych w latach 1991-1995.
W trakcie zakończenia uroczystości Goście,  wpisywali się do księgi pamiątkowej wyłożonej przez Ratuszem.

Więcej zdjęć w galerii: Uroczyste odsłonięcie obelisku upamiętniającego Katyń 1940, Smoleńsk 2010
  

 Powiększenie: CTRL +
 
Zmniejszenie: CTRL -

Filmoteka
Stare Fotografie Broku

Ciekawe linki

Dane adresowe

Urząd Gminy w Broku
Plac Kościelny 6
07-306 Brok

Dane kontaktowe

tel/fax 29 74 575 54
e-mail:
sekretariat@brok.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 8.00-16.00
wtorek 8.00-18.00
środa, czwartek, piątek 8.00-16.00


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: "Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Strona współfinansowana ze środków Uni Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013 w zakresie małych projektów.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Urząd Gminy odpowiada za treść merytoryczną zamieszczaną na stronie internetowej.