Get Adobe Flash player

Dla inwestora

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2128
mod_vvisit_counterWczoraj2072
mod_vvisit_counterW tym tygodniu4200
mod_vvisit_counterW ubiegłym tygodniu11995
mod_vvisit_counterW tym miesiącu8899
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu55665
mod_vvisit_counter Od dnia 27.01.20122260607

Online (30 minutes ago): 32
Twój adres IP: 37.47.12.33
MOZILLA 4.5, WINDOWS
Today: 05 Cze, 2018

Badania archeologiczne na Placu Kościelnym w Broku zbliżają się ku końcowi, gdyż ukończona została główna magistrala kanalizacyjna okrążająca plac. W związku z tym możliwe stało się sformułowanie pierwszych konkluzji, które w formie prezentacji zaprezentowano na spotkaniu w ZPPO w Broku, dnia 17 października 2012 roku.

Rozpoczynając badania archeolodzy mieli nadzieję na uchwycenie horyzontu chronologicznego, związanego z osadnictwem wczesnośreniowiecznym na tym obszarze. Najwcześniejsze wzmianki wymieniające Brok i istniejący tam gród, pochodzą bowiem z dokumentów Konrada Mazowieckiego i datowane są na początek XIII wieku. Z okresu tego nie odnaleziono jednak nawet jednego zabytku, co sugeruje że osada musiała być zlokalizowana w innym miejscu, a badany obszar wyłączony był z aktywnej eksploatacji - najpewniej porośnięty był lasem. Śladów osadnictwa należałoby więc szukać na obszarze pomiędzy Placem Kościelnym, a Pałacem biskupim. W strefie tej znajdują się ulice Stare Miasto i Komorówka, które sugerują że to tam należałoby szukać reliktów grodziska.

Interesującym odkryciem są natomiast ślady osadnictwa dużo starszego, które można datować na schyłek okresu halsztackiego, lub początek lateńskiego, a więc około 2400 lat temu. Najbardziej charakterystycznym typem obiektów z tego horyzontu są paleniska, w których natrafiono na okruchy silnie przepalonych kości, a w ich pobliżu fragmenty skorup ceramicznych oraz wióry krzemienne.

Najstarsze nowożytne znaleziska można datować na schyłek XV i początek XVI wieku. W okresie tym wykarczowano las w obrębie późniejszego Placu Kościelnego, a uzyskany w ten sposób obszar wykorzystano, jako pola uprawne. W spągu warstwy uprawnej udało się uchwycić ślady orki wykonanej najpewniej za pomocą radła. Bezpośrednio na stropie tej warstwy zaczynają się pojawiać niwelacje zawierające domieszkę gruzu ceglanego oraz znaczną ilość silnie rozdrobnionego materiału ceramicznego. Jest to zapewne poziom lokacji miasta, która według źródeł pisanych nastąpiła w początkach XVI wieku. Powyżej zarejestrowano liczne nawarstwienia związane z rozwojem miasta od XVI do XIX wieku.

Ciekawostką jest odkrycie jamy grobowej z okresu II Wojny Światowej. Pochowano w niej prawdopodobnie żołnierza radzieckiego wraz z rzeczami osobistymi – łyżka, portfel, pasek, zegarek.

Więcej zdjęć w galerii: Prezentacja wstępnych wyników badań archeologicznych Placu Kościelnego

 Powiększenie: CTRL +
 
Zmniejszenie: CTRL -

Filmoteka




Stare Fotografie Broku





Ciekawe linki

Dane adresowe

Urząd Gminy w Broku
Plac Kościelny 6
07-306 Brok

Dane kontaktowe

tel/fax 29 74 575 54
e-mail:
sekretariat@brok.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 8.00-16.00
wtorek 8.00-18.00
środa, czwartek, piątek 8.00-16.00


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: "Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Strona współfinansowana ze środków Uni Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013 w zakresie małych projektów.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Urząd Gminy odpowiada za treść merytoryczną zamieszczaną na stronie internetowej.