Get Adobe Flash player

Dla inwestora

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2128
mod_vvisit_counterWczoraj2072
mod_vvisit_counterW tym tygodniu4200
mod_vvisit_counterW ubiegłym tygodniu11995
mod_vvisit_counterW tym miesiącu8899
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu55665
mod_vvisit_counter Od dnia 27.01.20122260607

Online (30 minutes ago): 32
Twój adres IP: 37.47.12.33
MOZILLA 4.5, WINDOWS
Today: 05 Cze, 2018

Z cyklu „Spotkania z ciekawymi ludźmi” Biblioteka Publiczna w i GCI Broku zorganizowały spotkanie dnia 27.08.2012 roku w bibliotece dla mieszkańców gminy ze Starszym Chorążym Sztabowym Tadeuszem Dobrzyńskim z Broku, który brał czynny udział w misjach pokojowych ONZ w Afganistanie i Syrii.

 

Wiele osób po zakończeniu misji pokojowych i po przejściu w stan spoczynku chętnie bierze udział w życiu społecznym. Osoby te mają dużo doświadczenia i wiedzy, którą mogą przekazać słuchaczom. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy prezentację multimedialną oraz pokaźną wystawę zgromadzonych eksponatów z kilku krajów. Można było przymierzyć ubrania np. suknię kobiety afgańskiej czy mundury wojska polskiego, można było wziąć w rękę i dokładnie obejrzeć każdy eksponat, książkę i zdjęcie.Dużym zainteresowaniem cieszyły się opowieści o życiu, zwyczajach i tradycjach ludności afgańskiej i syryjskiej.

Starszy Chorąży Sztabowy T. Dobrzyński wyjeżdżał trzykrotnie do Charkowa, Katynia, Miednoje i Lwowa, w miejsca gdzie ofiarami ludobójstwa Sowietów w większości byli polscy jeńcy wojenni pojmani po ataku ZSRR na Polskę 17 września w 1939 roku. Rozkazem szefa Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych (NKWD) Berii, już kilka dni po ataku, zaczęły powstawać obozy jenieckie. Były wśród nich m.in. obozy w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Jeńcy z Kozielska byli mordowani w Katyniu i Smoleńsku, oficerowie ze Starobielska byli zabijani w Charkowie, a z obozu w Ostaszkowie zginęli w Miednoje. W 1942 r. zostały odnalezione pierwsze mogiły w Katyniu przez polskich przymusowych robotników Organizacji Todta.

W lutym 1943 r. makabryczne znalezisko postanowiła wykorzystać propaganda niemiecka. Rozpoczynają się pierwsze ekshumacje i przesłuchania świadków. Powyższe wydarzenia przez wiele lat są skrzętnie ukrywane i są tematem tabu. W 1987 roku pod wpływem "pierestrojki" powstała polsko-sowiecka komisja ds. białych plam historii. Dopiero w 1990 roku Gorbaczow przekazał Jaruzelskiemu dokumenty - m.in. listy rozstrzelanych Polaków. Rozpoczęło się też oficjalne śledztwo rosyjskiej prokuratury wojskowej i częściowe ekshumacje pod Charkowem i Miednoje.

W 1992 roku Borys Jelcyn przeprosił za zbrodnię katyńską i jednocześnie odciął się od niej mówiąc, że demokratyczna Rosja nie ponosi odpowiedzialności za zbrodnie ZSRR. Wkrótce potem śledztwo zostało zamknięte, a w 2004 roku umorzone i utajnione. Uznano zamordowanie tylko 1803 osób. Prokuratura stwierdziła przestępstwo pospolite mało ważnych urzędników NKWD, które przedawniło się w latach 50-tych. Także i tu brał udział pan Dobrzyński poszukując ciał zakopanych w różnych miejscach Rosji, aby złożyć je godnie w grobie i jeśli to możliwe ustalić tożsamość.  Również brał udział przy tworzeniu mapy pod cmentarz Orląt Lwowskich.

Cmentarz w czasach międzywojennych był zadbany, natomiast w czasach Związku Sowieckiego zrobiono wysypisko śmieci wykonano również tam jezdnię. Dopiero po rozpadzie Związku Radzieckiego zaczęto usuwać śmieci i porządkować cmentarz. Pomagała w tym ludność polska mieszkająca w okolicy. Obecnie cmentarz jest uporządkowany i zadbany odwiedza go bardzo dużo Polaków.

Dziękujemy panu Tadeuszowi za poświęcony nam czas.

                                                                                                          E. Kaczyńska

 

 Powiększenie: CTRL +
 
Zmniejszenie: CTRL -

Filmoteka




Stare Fotografie Broku





Ciekawe linki

Dane adresowe

Urząd Gminy w Broku
Plac Kościelny 6
07-306 Brok

Dane kontaktowe

tel/fax 29 74 575 54
e-mail:
sekretariat@brok.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 8.00-16.00
wtorek 8.00-18.00
środa, czwartek, piątek 8.00-16.00


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: "Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Strona współfinansowana ze środków Uni Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013 w zakresie małych projektów.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Urząd Gminy odpowiada za treść merytoryczną zamieszczaną na stronie internetowej.